Пенсійний фонд України у листі від 06.08.2024 р. № 2800-030401-8/47617 розглянув запит щодо розрахунку страхового стажу.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.
Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.
Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464), а за періоди до 1 липня 2000 року — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Страховий стаж обчислюється в місяцях.
До страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а також періоди, починаючи з 01.01.2016, протягом яких особа не підлягала страхуванню згідно з цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок відповідно до Закону № 2464.
Отже, до 31.12.2010 документальним підтвердженням даних, на підставі яких здійснюється обчислення страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, є дані, зазначені в трудовій книжці, про періоди перебування застрахованої особи в трудових відносинах із роботодавцем та дані персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Дані персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, надаються застрахованій особі Пенсійним фондом України у вигляді довідки за період перебування в трудових відносинах із роботодавцями за місцями роботи згідно з пунктом 6 розділу V Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 р. № 10-1, у вигляді інформації з Реєстру застрахованих осіб за формою ОК-5 (ОК-7).
У разі відсутності даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про сплату єдиного внеску за період з 01.11.2006 по 31.07.2007 (запис у трудовій книжці про період трудової діяльності), про що свідчать дані наданої застрахованою особою довідки ОК-7 або копії наказів про перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то такий період не зараховується до страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Що стосується зарахування до страхового стажу періоду проведення підприємницької діяльності застрахованою особою у 2004 році, то відповідно до Порядку та умов добровільного соціального страхування громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на особистій власності та виключно їхній праці, і адвокатів, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 16.03.1994 р. № 24, якій діяв у 2004 році, період коли фізична особа брала добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та сплачувала страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності зараховується до її страхового стажу.
Фізичним особам — підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування своїх доходів, відповідно до Порядку надходження до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів, одержаних від сум єдиного податку, їх обліку та використання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 04.09.2003 р. № 57, у 2004 році страховий стаж зараховувався за умови сплати єдиного податку за цей період.
Кадри.UA