Рекомендації для профілактики грипу та ГРВІ

За даними ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. У минулому епідсезоні в нашій країні було зафіксовано 82 летальних випадки внаслідок грипу. Жоден із цих пацієнтів не був щеплений проти грипу.

Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року.

Симптоми грипу, на відміну від застуди, як правило, з’являються раптово і супроводжуються значним підвищенням температури тіла до 39°С, болем у м’язах та суглобах, почуттям загальної слабкості. Зазвичай людина може точно знати час, коли відчула себе хворою. Пам’ятайте: грип небезпечний своїми ускладненнями (інфекційно-токсичний шок, менінгіт, вірусна пневмонія та ін).

Як попередити зараження грипом:

• уникайте контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
  • обмежте відвідування місць великого скупчення людей;
  • часто провітрюйте приміщення;
  • часто мийте руки з милом;
  • не торкайтеся очей, носа, рота немитими руками;
  • уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
  • прикривайте ніс і рот під час чхання або кашлю одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
  • якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

Щорічна вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень хворих. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), щоб утворився імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Для цього потрібно приблизно два тижні. Але якщо ви не встигли цього зробити до початку епідсезону, заборон щодо вакцинації протягом епідсезону не існує. Головне – час вакцинації та протягом двох тижнів не контактувати із хворим на грип та ГРВІ.

Щеплення першочергово рекомендуються особам із груп ризику: військовослужбовцям, будівельникам, працівникам національної поліції, медичним працівникам, дітям з шестимісячного віку, особам з хронічними захворюваннями легень, серцево-судинної системи, нирок, обміну речовин, особам похилого віку, вагітним.

Альтернативи вакцинації немає. Лікування хворого на грип дороговартісне та тривале, враховуючи ризики виникнення ускладнень.

Пам’ятайте, що найкращий спосіб вберегтися від грипу – щорічна вакцинація. Вакцинуватися проти грипу можна не лише на початку, а й упродовж усього епідсезону!

Вакцини

В аптеках наявні вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник «Санофі Пастер», Франція); «Джісі Флю Квадривалент» («ДжіСі Біофарма Корп.», Південна Корея).

Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян. Орієнтовна вартість вакцин — від 350 грн.

Вакцини «Ваксігрип Тетра» і «Джісі Флю Квадривалент» можна застосовувати для щеплення дітей віком від шести місяців.

Вакцинація є найефективнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень цієї хвороби.

Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів.

За перших симптомів звертайтеся до лікаря та не займайтеся самолікуванням.

Чугуївська філія ДУ «ХАРКІВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»