Чугуївська міська рада Харківської області

Перетин державного кордону в умовах воєнного стану: що треба знати

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, передбачена можливість обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України. Стаття 33 Конституції України гарантувала кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свободу пересування, вільний вибір місця проживання та право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Правила перетинання державного кордону громадянами України затверджені постановою КМУ від 27.01.1995 №57.

Зазначеними правилами визначений вичерпний перелік категорій осіб, які мають право у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон України, перелік документів, що надають право на перетин кордону.

За незаконне перетинання або спробу незаконного перетинання державного кордону України передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Так, згідно ст. 204-1 КУпАП, за незаконне перетинання або спробу незаконного перетинання державного кордону України передбачене покарання у вигляді штрафу до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративного арешту на строк до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення. При цьому до кваліфікаційних ознак правопорушення належать:

  • перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України;
  • в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів;
  • з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, без дозволу відповідних органів влади.

Статтею 332-2 Кримінального кодексу України, за перетинання державного кордону України з метою заподіяння шкоди інтересам держави або особою, якій заборонено в’їзд на територію України, або представниками підрозділів Збройних Сил чи інших силових відомств держави-агресора у будь-який спосіб поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів, або за документами, що містять недостовірні відомості, передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк до трьох років.

Кримінальним кодексом України також передбачена відповідальність за незаконне переправлення осіб через державний кордон України, організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод. Цей злочин карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років (ст.332 ККУ).

Державна прикордонна служба України звертається до всіх громадян України: суворо дотримуйтесь встановлених правил перетину державного кордону, не допускайте самі те не піддавайтеся на провокаційні пропозиції сторонніх осіб за винагороду сприяти незаконному перетину державного кордону.

З питань отримання роз’яснень з приводу перетину державного кордону працює телефон гарячої лінії Державної прикордонної служби України: 0800-218-808; 1598 (цілодобово, але консультації надають з 08:00 до 17:00).

Поділитись
Перейти до вмісту