Чугуївська міська рада Харківської області

Міністерство охорони здоровʼя ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які будуть впроваджені з 2026 року

Серед новацій, довкола яких зараз триває громадське обговорення, впровадження вакцинації проти ВПЛ (вірусу папіломи людини), зміна вакцини для щеплення проти поліомієліту, зміни до графіку вакцинації проти корутуберкульозу та гепатиту В

Які основні зміни заплановано внести до Національного календаря щеплень?

Вакцинація проти гепатиту В

       Планові профілактичні щеплення дітей проти гепатиту В запропоновано проводити у віці 2 місяці (1-а доза), 4 місяці (2-а доза), 6 місяців (3-я доза) та 18 місяці (4-а доза) незалежно від маси тіла при народженні. Така схема дозволить використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно (АКДП+ІПВ+Hib+ВГВ), що в результаті зменшить кількість ін’єкцій для дитини та кількість візитів до медзакладу. Зараз вакцинацію проти вірусного гепатиту В проводять окремо за схемою: у 1-й день, а потім у 2 та 6 місяців. “Ніхто не любить, коли уколів багато. Зменшення кількості ін’єкцій для дітей підвищує прихильність їхніх батьків до вакцинації. Науковці одностайні в тому, що використання багатокомпонентних вакцин є безпечним та ефективним”, – каже голова НТГЕІ Федір Лапій. 

Вакцинація проти туберкульозу

       Щеплення проти туберкульозу пропонується проводити через 24 години від народження до виписки з пологового стаціонару вакциною БЦЖ. 

Дітей, яким не виповнилося дев’ять місяців (8 місяців включно), пропонують щепити проти туберкульозу без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби / тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз. “Це дозволить більш раціонально використовувати наявні ресурси та зменшувати термін перебування немовлят у стаціонарах, де вони можуть зустрітися з бактеріальними інфекціями. В світі введення вакцини БЦЖ в першу добу життя є стандартною практикою”, – пояснює Федір Лапій.

Вакцинація проти поліомієліту

       Вакцинацію дітей для профілактики поліомієліту пропонують проводити у віці 2 місяці (1-а доза), 4 місяці (2-а доза), 6 місяців (3-я доза), 18 місяців (4-а доза) та 6 років (5-а доза). Для профілактики поліомієліту для всіх доз, що вводяться, планують застосовувати лише інактивована поліомієлітна вакцина ( ІПВ). 

Вакцинація проти кору, паротиту та краснухи

       Вакцинація дітей для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться у віці 12 місяців (1-а доза) та у 4 роки (2-а доза). Враховуючи ризик спалаху кору, ця схема забезпечує захист дітей в більш ранньому віці, запобігає важкому перебігу захворювання та розвитку ускладнень. “В Україні, на жаль, зростає захворюваність на кір серед дітей передшкільного віку. Запропонована схема більш наближена до світової практики, коли друга доза вакцини КПК вводиться раніше та забезпечує оптимальний захист цієї вікової когорти”, – коментує Федір Лапій.

Поділитись
Перейти до вмісту