Державна служба зайнятості відшкодовує роботодавцям вартість витрат на облаштування та розумне пристосування робочого місця працевлаштованої людини з інвалідністю.
Роботодавець, який працевлаштував людину:
- з першою групою інвалідності та обладнав для неї робоче місце, має право на грошову компенсацію у розмірі до 106,5 тис. грн (15 мінімальних зарплат);
- з другою групою інвалідності – у розмірі до 71 тис. грн (10 мінімальних зарплат).
Відповідна норма діє з кінця серпня 2023 року, коли набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р., №893 «Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю».
Компенсація надається, зокрема, за придбання меблів та фурнітури для робочих місць; комп’ютерів та оргтехніки; програмного забезпечення; поручнів та брусів; машин для виробництва та оброблення комерційних товарів; допоміжних засобів для захисту здоров’я і безпеки на робочих місцях; допоміжних засобів для відтворення звуків, для малювання і письма тощо.
Після працевлаштування людини з інвалідністю і облаштування для неї робочого місця роботодавець впродовж 90 днів може подати заяву, в паперовій або електронній формі, про надання відшкодування вартості витрат до центру зайнятості за місцем провадження своєї господарської діяльності.
У роботодавця, який облаштував таке робоче місце, є можливість отримати компенсацію, звернувшись із заявою через портал Дія.
Головна мета цієї урядової програми – стимулювати роботодавців до працевлаштування людей з інвалідністю та, водночас, сприяти таким громадянам у їх поверненні до активної зайнятості.
Безбар’єрність – це забезпечення рівних прав та можливостей для всіх людей. Це середовище, де немає обмежень, в якому комфортно всім. Саме у створення такого середовища і робить свій внесок державна служба зайнятості. Забезпечення рівного доступу до економічної незалежності для людей є головною метою інклюзивної економіки, побудови якої прагне суспільство.