Рішенням І сесії Чугуївської міської ради VІІІ скликання від 15 грудня 2020 року мене було затверджено на посаду старости села Кам’яна Яруга на строк повноважень міської ради. Відповідно до розпорядження міського голови № 670-0 від 16.12.2020 року я приступила до виконання своїх повноважень 17 грудня 2020 року. І вже більше 3 років, я виконую функціональні повноваження старости, нової посади місцевого самоврядування, яка створена для того, щоб інтереси всіх жителів села в територіальній громаді були належним чином представлені, щоб соціальні, побутові та інші потреби мешканців села були задоволені, щоб проблеми місцевого значення вирішувалися швидко, відкрито, зрозуміло. Саме враховуючи ці критерії роботи старости, я і організовувала свою роботу протягом року. Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» я маю звітувати про проведену роботу за минулий рік. До вашої уваги звіт про мою роботу за період з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року.
Робочим місцем старости є окрема адміністративна будівля. Разом зі старостою в приміщенні працюють адміністратор Центру надання адміністративних послуг Чугуївської міської ради Ачкасова Катерина Володимирівна та інспектор з військового обліку Наталія Геннадіївна Ковтун. Приміщення відповідає необхідним санітарним та функціональним нормам, є необхідні меблі та технічні засоби для роботи посадових осіб. Для відвідувачів створені також належні умови перебування в адміністративній будівлі. У приміщені діє система відеоспостереження.
Відповідно до повноважень та обов’язків староста села Кам’яна Яруга здійснювала прийом громадян щоденно, незважаючи на встановлений графік. Протягом року переймалася проблемами громадян, які виникли через війну. Спільно з активом села, з керівництвом міської ради, з небайдужими громадянами вирішувала питання життєзабезпечення Кам’яноярузького старостинського округу:
- завезення до села гуманітарної допомоги,
- забезпечення переселенців житлом та їх реєстрація,
- благоустрій населеного пункту, вивіз ТПВ інші.
Протягом року виконувала усі доручення та розпорядження міського голови стосовно життєдіяльності населеного пункту та роботи старости, як посадової особи.
За звітний період не допускала на території округу дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам мешканців. Спільно зі службою у справах дітей виконавчого комітету приймала участь у перевірці сімей зі складними життєвими обставинами. Протягом року тримала на контролі багатодітні родити та родини переселенців з дітьми з метою своєчасного отримання ними гуманітарної допомоги.
Спільно з дільничними офіцерами поліції розглядала заяви громадян щодо порушення мешканцями села правил утримання собак та іншого змісту заяви.
За усною домовленістю з місцевим органом податкової служби видавала повідомлення про сплату податку на землю платникам, що мають земельні ділянки на території села.
У межах наданих мені повноважень надавала адміністративні послуги під час відсутності адміністратора відділу-центру надання адміністративних послуг Чугуївської міської ради, а також допомагала адміністраторці реєструвати переселенців та видавати довідки ВПО. Маю доступ та працюю у Реєстрах: територіальної громади міської ради, територіальної громади (всеукраїнський реєстр), нерухомого майна.
Одним з показників роботи старости є листування з різними установами та керівниками для вирішення проблем села. У звітному році кількість вихідної та вхідної кореспонденції значно зменшилася. І склала відповідно 38і 15 документів. Зменшилася не тільки кількість документів під час війни, а й змінився зміст кореспонденції. В оновному це були листи до благодійних організацій та фондів з проханням надати гуманітарну допомогу для мешканців села, про надання будівельних матеріалів для ремонту пошкодженого майна, про ремонт водогонів інше. Але були і відповіді на запити нотаріусів; побутові характеристики на мешканців села; акти обстеження умов проживання громадян для надання їх до соціальних служб інше. На усі звернення, в яких було вказано строки виконання документа, відповідь надавала вчасно.
За звітній період старостою видано 151 довідку різноманітного змісту.
Через російську агресію, обстріли та бомбардування міст і сіл Харківщини до села Кам’яна Яруга протягом року, вже не так багато, але все рівно приїжджали переселенці і реєстрували своє місце реєстрації на території старостинського округу. З ними працювала адміністратор ЦНАПу.
Всього за 2023 рік було видано 531 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та оформлено 390 допомог на проживання внутрішньо переміщеним особам. Велика кількість громадян ще продовжує реєструватися як ВПО через Портал «ДІЯ».
Також протягом 2023 року було надано адміністративних послуг соціального характеру:
- субсидій –108;
- грошова компенсація вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» – 9;
- допомога при народженні дитини –12;
- допомога на дітей одиноким матерям– 6;
- державна соціальна допомога малозабезпеченим родинам -21;
- зареєстровано місця проживання особи –14;
- знято з місця реєстрації осіб – 48;
- видано довідок про склад сім’ї – 232;
- видано довідок про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб – 21;
- надано витягів з Реєстру територіальної громади – 48;
- прийнято заяв-підтверджень власника житла за розміщення ВПО – 1113;
- інші послуги соціального характеру – 45.
Протягом року на території села працювали: ліцей, амбулаторія, магазини, відділення «Укрпошти», ТОВ «Харківський завод електротехніки та металоконструкцій», ТОВ «Дорсервіс Кам’яна Яруга». Відділення “Нової пошти” працювало дистанційно.
Сільське господарство на території старостинського округу протягом року теж розвивалося завдяки грамотному управлінню з боку сільськогосподарських керівників. Усі землі сільськогосподарського призначення були оброблені, врожаї з них зібрані своєчасно.
Протягом року в селі працювали магазини: 4 продуктових магазина, 2 продуктових павільйони (Кулиничі та Посад), магазин побутових товарів. Усі необхідні товари завозили своєчасно і гарної якості. Скарг на роботу продавців від мешканців до старостату не надходило.
Протягом року медичні послуги надавали один сімейний лікар, дві медичні сестри та молодша медична сестра. Працюють медики в приміщення старостату. За рік з новим сімейним лікарем укладено 1440 декларацій. Сімейний лікар обслуговує ще і жителів сіл Велика Бабка та Зарожне. З боку жителів тільки позитивні відгуки про надання медичних послуг медичним персоналом.
У селі стабільно працює відділення Укрпошти з грамотним начальником Ольгою Шурхно та відповідальною поштаркою Жанною Вількевич. Влітку відбулося скорочення штатів. І зараз поштові послуги надає тільки одна поштарка. Працівниці дуже старанні, дисципліновані. Як би важко не було, усі поштові послуги надаються своєчасно і якісно.
Завдяки тісній співпраці з благодійними та волонтерськими організаціями керівництва Чугуївської міської військової адміністрації протягом воєнного року мешканці села постійно отримували гуманітарну допомогу і тим самим відчували підтримку з боку держави, міської ради, з боку волонтерів та небайдужих громадян.
У 2023 році гуманітарну допомогу надавали:
1) Римо-католицька церква з Польщі: 12 січня привезли 104 шт. продуктових наборів для багатодітних родин, родин СЖО та пенсіонерів 80+. Також волонтери привезли генератор для амбулаторії і передали його медикам.
2) ЮНІСЕФ: березень – теплий зимовий одяг для дітей від 0 років до 10 років. 62 дитини отримали якісний одяг.
3) Червоний Хрест:
- березень – 1500 штук продуктових наборів
- квітень – 1060 штук продуктових наборів
- липень – 315 штук продуктових наборів
- 10 жовтня – 900 штук продуктових наборів
- 10 листопада – 900 штук продуктових наборі
- 15 грудня – 1056 штук продуктових наборів
4) Міжнародний Медичний Корпус: 24 квітня представники привезли і роздали 87 гігієнічних наборів для жінок з дітьми.
5) Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чугуївської міської ради:
- травень – 175 продуктових наборів для ВПО та СЖО
- липень – 50 штук наборів з мийними засобами для дітей від 0 до 2 років
6) Чугуївський міський центр соціальних служб:
- 15 травня 5 родин з дітьми, які мають інвалідність, отримали продуктовий та гігієнічний набори
- 5 червня – гігієнічні набори від Юнісеф отримали 18 жінок
- 1 серпня – одяг для дітей до 1 року від Юнісеф, отримали 18 родин з дітьми до 1 року та вагітні жінки, всього 28 родин
- 25 серпня – 30 жінок з дітьми 2018-2016 років народження отримали гігієнічні набори
7) БО “Дівчата”: 19 червня – 85 жінок отримали гігієнічні набори
8) Чугуївська міська рада:
- 4 травня завезли 450 штук паштету
- липень – завезення вживаного одягу
- грудень – 250 штук новорічних подарунків для дітей села
9) ГО “Відповідальні громадяни”
- 25 липня 130 родин з дітьми від 0 до 18 років отримали павербанки
- грудень – видали 10 сертифікатів 9 родинам на придбання одягу, сертифікат на суму 3800грн.
10) БО “БФ”НЬЮ ВЕЙ” – видали 9 родинам, де є лежачі хворі члени родини, памперси для дорослих, продуктові набори, засоби особистої гігєни.
11) 18 жовтня БО “БФ “БЛАГОРОБ” видали 5 родинам, які перебувають у СЖО предмети побуту (чайник, постільну білизну, дитячу гігієну, побутову хімію, обігрівач, підгузки дитячі)
12) Французька гуманітарна організація ACTED: грудень 140 кам’янояружців і ВПО отримали по 9000 гривень на придбання деревини паливної.
За межами населеного пункту розташовано дев’ятнадцять садівничих товариств. На початку війни садові будиночки в цих товариствах стали прихистками для переселенців. З керівниками садівничих товариств та їх активістами постійно підтримувала зв’язок, спілкувалася з питань реєстрації ВПО, отримання гумдопомоги, медичного обслуговування інше. За цей рік усі, хто проживав на території садівничих товариств, стали для кам’янояружців теж односельцями, стали друзями. Війна зблизила, війна об’єднала. Переселенці розміщалися не тільки на дачних маєтках у садівничих товариствах, але і у своїх знайомих, родичів. Для багатьох переселенців тим, хто залишився без житла, кам’янояружці, які виїхали з населеного пункту, за моїм проханням надали свої будинки для безкоштовного проживання.
Протягом року виконувала усі доручення та розпорядження голови Чугуївської міської військової адміністрації стосовно життєдіяльності населеного пункту. Відповідно до своїх обов’язків щоденно здійснювала моніторинг благоустрою населеного пункту, вживала заходи щодо підтримання його у належному стані.
За підтримки керівництва були проведені такі заходи з благоустрою села:
- своєчасне вивезення твердих побутових відходів,
- ямковий ремонт асфальтобетонного покриття доріг по вул. Центральній та Татарській,
- підсипання щебенем доріг на вулицях села, завезено майже 500 тон щебеню,
- грейдування доріг,
- завезення протиожеледних матеріалів для сталого проходження зимового періоду,
- ремонт водогону від вулиці Пастухова до вул. Центральної,
- очищення доріг від снігу та посипання доріг піщано соляною сумішшю.
За моєю ініціативою протягом року також було проведено ряд заходів з благоустрою:
- організація толоки щодо ремонту та благоустрою криниць села. Фарба була надана КП “Чугуїввода”. Капітально відремонтовано колодязь по вул. Незалежності України (колишня Ростовська), матеріалами допоміг Павло Линицький;
- організація толоки з благоустрою містка по вул. Татарській, фарбування елементів огорожі містка,
- організація прибирання сільського кладовища,
- фарбування зупинки в центрі села,
- фарбування паркану біля приміщення адмінбудівлі,
- ремонт постаменту пам’ятного знаку жертвам голодомору,
- косіння бур’янів на дитячих майданчиках та узбіччі доріг інше.
У заходах з благоустрою активну роль брала робітниця дільниці озеленення та благоустрою Чугуївського комунального комплексу. Протягом року працівниця старанно виконувала своїповноваження і наводила лад на території села. А саме:
- щотижнево прибирала сміття на вулицях села, на дитячих майданчиках, площі села, зупинках громадського користування, біля сміттєвих баків,
- впорядковувала територію біля пам’ятника загиблим воїнам у Другій світовій війні та пам’ятника жертвам голодомору,
- прополювала траву біля пам’ятників, між плитами на тротуарі по вул. Центральній та біля адміністративного приміщення,
- наводила лад на кладовище села,
- прибирала зрізане гілля та скошену траву,
- збирала опале листя навколо пам’ятників та на дитячих майданчиках,
- посипала піщано-сольовою сумішшю вулиці села під час ожеледиці,
- розчищала від снігу місця громадського користування (зупинки, сходи, тротуар), виконували інші роботи з благоустрою.
До благоустрою населеного пункту долучалися і мешканці села, вони приймали участь у толоках, які я організовувала, та відгукувалися на моє прохання допомогти в наведенні порядку на території села. Це були роботи з посипання піщано-сольовою сумішшю доріг села; косіння бур’янів на вулицях, дитячих майданчиках, біля пам’ятників, на площі села; очищення та фарбування колодязів громадського користування, облаштування територій біля криниць.
Одним із показників належного санітарного стану населеного пункту є надання якісних послуг з вивезення твердих побутових відходів. З серпня 2022 року послуги з вивезення ТПВ надає КП “Чугуївський комунальний комплекс”. Надавач послуг старанно виконує свої обов’язки. Двічі на тиждень заїжджає сміттєвоз і вивозіть сміття. Мешканці села задовільні роботою працівників ЧКК. Щомісяця я проводжу моніторинг щодо сплати комірного за вивезення ТПВ мешканцями села. З боржниками проводжу відповідну роботу, після чого вони частково починають сплачувати.
Послуги з водопостачання у с. Кам’яна Яруга надає Комплекс водопідготовки «Донець» відокремлений підрозділ комунального підприємства «Харківводоканал». Централізоване водопостачання є в окремих будинках на вул. Харківській, Центральній, Пастухова, Миру та провулку Першотравневому, усього 120 особових рахунків.
У серпні на водогоні по вул. Центральній (за городами жителів) стався порив труби. На жаль, протягом двох місяців не змогли вирішити питання щодо ліквідації аварії. І тільки завдяки великій роботі жителя села Ярослава Бегарука та за фінансової підтримки Благодійної організації “Благодійний фонд соціального здоров’я” змогли замінити 600 метрів старої труби на нову пластикову, встановили нові водозбірні колодязі.
Протягом року я тісно співпрацювала з керівництвом та диспетчером Чугуївського району електричних мереж АТ «Харківобленерго» з питань надання населенню якісного електропостачання, з питань планового відключення електроенергії в населеному пункті. Усю необхідну інформацію доводила до керівників підприємств та організацій села особисто через телефонні повідомлення, а для мешканців села – через свою сторінку у Facebook та Telegram.
Через заборону масових скупчень людей культурні і спортивні заходи на території села не проводились. Але за сприянням керівництва ЧМВА для дітей були організовані розважальні заходи до Дня Захисту дітей та на весняних канікулах.
До Дня незалежності України приватний підприємець та засновник Благодійного фонду Благодійної організації «Фундація шляхетних логистів» Денис Демков побудував волейбольний майданчик, на відкритті якого була начальник ЧМВА. Галина Миколаївна та Денис Володимирович підписали Меморандум про співпрацю та партнерство між Благодійною організацією та Чугуївською міською військової адміністрацією. Також Денис отримав Подяку за активну громадську позицію, особисту участь у житті села та з нагоди Дня Державного прапора України, Дня незалежності України та Дня села Кам’яна Яруга.
У вересні було проведено зустріч з активом села до До Дня села Кам’яна Яруга. Активним та небайдужим мешканцям населеного пункту були вручені подяки від начальника ЧМВА.
Листи-подяки від начальника ЧМВА отримали і керівники та працівники сільськогосподарських підприємств, які розташовані на території села, до свого професійного свята у листопаді.
У селі живе дуже поважна людина Заваляєва Феодосія Хомівна, якій 9 травня виповнилося 102 роки. Довгожительку від усієї Чугуївської громади в день її народження вітав Ігор Шепєлєв.
На території округу працювали і працюють два соціальних працівника від територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чугуївської міської ради. Протягом звітного періоду вони надавали послугу догляду вдома 21 мешканцю села. Я тісно співпрацювала з жінками щодо надання допомоги самотнім громадянам, щодо забезпечення їх гуманітарною допомогою. Проводили спільну роботу по виявленню одиноких людей похилого віку, щоб у разі потреби своєчасно надати їм необхідну соціальну послугу – догляд вдома, та ефективно та швидко вирішувати їх побутові проблеми.
Протягом року кам’янояружці і внутрішньо переміщені особи, згуртувавшись, допомагали Захисникам і Захисницям, які боронять країну від російського агресора. Відправляли на різні напрямки фронту військовим окопні свічки, які робили самі, смаколики, закрутки, продукти харчування, теплі речі. Також донатили на необхідні для військових речі і дарували до свят. До Дня Захисника і Захисниці, назбиравши 24700грн., кам’янояружці закупили для першого штормового батальйону 92-штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка 4 портативних газових обігрівача, 280 штук газових балонів, мастила та фільтри для позашляховиків. До Дня ЗСУ, назбиравши 32688 гривень, закупили запчастини для ремонту електроустаткування машин, які є у користуванні військових ремонтно-евакуаційного батальйону 47-ої окремої механізованої бригади «Маґура» ЗСУ. До Нового року подарували бійцям 3-ї самохідної артилерійської батареї другого самохідного артилерійського дивізіону 92-ої окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка зарядну станцію за 29699 грн., яка буде забезпечувати електроживленням їх технічні засоби зв’язку цілодобово. Допомагали кам’янояружці військовиим 226 Окремого батальйону 127 Окремої бригади сил ТРО ЗСУ, прикордонникам 15-ого мобільного прикордонного загону бригадного типу «Сталевий кордон» Державної прикордонної служби, бійцям 115-тої окремої механізованої бригади, відділенню протитанкового ракетного комплексу 116-ої окремої механізованої бригади ЗСУ, бійцям взводу вогневої підтримки 12 роти 3 батальйону 80-тої окремої десантно-штурмової Галицької бригади ЗСУ, які захищають Україну під Авдїївкою. Жителі села і надалі будуть допомагати нашим Героям, щоб разом наблизити Перемогу України над росією.
Моя діяльність була відкритою та прозорою. Я була щодня, щохвилини на постійному зв’язку з керівниками підприємств, що розташовані на території села, з односельцями і переселенцями. Мій телефон є майже у кожного мешканця і у разі потреби, кожен мешканець може зателефонувати. Протягом року спілкувалася з мешканцями в приміщенні старостату, коли вони приходили отримувати гуманітарну допомогу. Також підтримувала з ними зв’язок через соціальні мережі Facebook та Telegram. Постійно пищу дописи про життя в громаді, підтримую і надихаю на віру у ЗСУ односельців. Доповнювала свої розповіді світлинами. Це наша історія під час повномасштабної російсько-української війни, про яку ми повинні пам’ятати.
Чисельність жителів села станом на 01.01.2024 року складає 2155 осіб, що відповідає до воєнним показникам. Із них: дошкільнят – 64, дітей шкільного віку – 170, пенсіонерів – 761. 350 осіб — внутрішньо переміщених осіб, які постійно проживають на території старостинського округу.
За 2023 рік в селі народилося 8 діточок: 3 хлопчика і 5 дівчат. Одна дівчинка народилася за місяць до війни, у січні. Померло у 2023 році – 32 односельця.
Загальна площа території села Кам’яна Яруга складає 430,2200 га Розпайовані землі ( ріллі ) – 1806,8393 га. Сіножатті – 170,7717 га. Землі для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту – 328,9797 га. Землі водного фонду – 30,4000 га. Інші землі – 400,4016 га.
Наостанок хочу подякувати всім, хто підтримував мої ініціативи та долучався до вирішення питань життєзабезпечення населеного пункту у надзвичайно складний для України період.
Я дякую начальнику Чугуївської міської військової адміністрації Галині МІНАЄВІЙ, її заступникам за нашу співпрацю, за допомогу у вирішенні питань життєдіяльності нашого села. Я дякую керівникам комунальних закладів Чугуївської міської ради, працівникам міської ради, мешканцям села, волонтерам, приватним підприємцям, керівникам сільськогосподарських підприємств.
Хочу запевнити, що я і надалі братиму активну участь в громадському житті нашої громади, та буду продовжувати відстоювати інтереси Кам’яноярузького старостинського округу. Попри війну життя продовжується, а отже кожен з нас має щодня, щогодини працювати, допомагати, підтримувати, і тим самим наближати перемогу.
Бажаю всім нам успіху, сил та витримки у прийнятті важливих рішень для розвитку села Кам’яна Яруга, для відновлення та розвитку усієї Чугуївської територіальної громади.
Слава Україні і Слава нашим Захисникам та Захисницям. Вічний спокій тим, кого забрала страшна російсько-українська війна.
З повагою, Ольга МИХАЙЛОВА