Чугуївська міська рада Харківської області

Безпека понад усе: чому обстеження вентиляційних каналів та димоходів є життєво важливим

Регулярна перевірка систем вентиляції та димовідведення – це не просто формальність, а необхідна умова безпечного проживання. Несправні димоходи та вентиляційні канали можуть стати причиною отруєння чадним газом, пожеж та інших надзвичайних ситуацій.

Нормативна база: що каже закон

Обстеження проводиться відповідно до Правил технічної експлуатації систем газопостачання, затверджених Наказом Міненерго № 402 від 21.10.2024 р., а також згідно з вимогами НПАОП 0.00-1.76-15 “Правила безпеки систем газопостачання”, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285.

Ці документи встановлюють чіткі вимоги щодо періодичності та порядку проведення обстежень димових та вентиляційних каналів.

Періодичність обстежень

Періодичній перевірці та за необхідності прочищенню підлягають:

*димові канали (димоходи) опалювальних печей та теплогенераторів, котлів, які працюють сезонно,- не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік,- два рази на рік;

*димові канали (димоходи) опалювально-варильних печей не рідше ніж два рази на рік (перед початком і після закінчення опалювального сезону);

*димові канали (димоходи) від теплогенераторів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит (залежно від матеріалу) – не рідше ніж один раз на шість місяців (цегляні, цегляні та азбестоцементні, цегляні й керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві – з товщиною стінки не менше ніж 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).

-Виконання робіт з технічного обслуговування димових каналів (димоходів) газовикористовуючого обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з обслуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації виробників, але не рідше одного разу на рік.

Вентиляційні канали підлягають перевірці та за необхідності прочищенню одночасно з димовими каналами. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.

Первинна або періодична перевірка та прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляються актом ДВК.

Акт ДВК є чинним з дати проведення останньої перевірки та до нормативно встановленої дати її наступного проведення відповідно до вимог, визначених у пункті 10 цієї глави, але в будь-якому випадку не може перевищувати:

*шість місяців з дати останньої перевірки відповідних димоходів та/або димових каналів;

*дванадцять місяців з дати останньої перевірки відповідних вентиляційних каналів.

 Акт ДВК передається засобами електронної комунікації власнику (орендарю (наймачу) та/або управителю, співвласникам та/або управителю БКБ), Оператору ГРМ, відповідному територіальному органу Держенергонагляду.

!!! У випадку виявлення несправних та непридатних до подальшої експлуатації димових та/або вентиляційних каналів у приміщеннях будинків, де встановлене газовикористовуюче обладнання, суб’єкт господарювання, який виконує роботи з технічного обслуговування (перевірки та прочищення) димових і вентиляційних каналів, зобов’язаний скласти акт ДВК, що міститиме припис про заборону користування газовикористовуючим обладнанням, та направити власнику (орендарю (наймачу) та/або управителю, співвласникам та/або управителю БКБ), Оператору ГРМ, відповідному територіальному органу Держенергонагляду засобами електронної комунікації.

Власник (орендар (наймач) та/або управитель, співвласники та/або управитель БКБ), у разі отримання акту ДВК, що містить припис про заборону користування газовикористовуючого обладнання зобов’язаний звернутися (письмово) до Оператора ГРМ про припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об’єкті власника (орендаря (наймача) та/або управителя, співвласників та/або управителя БКБ).

Наслідки ігнорування

Відсутність регулярних перевірок може призвести до:

  • Отруєння чадним газом
  • Пожеж через поганий стан димоходів
  • Порушення мікроклімату в приміщенні
  • Штрафних санкцій від контролюючих органів
  • Відмови в обслуговуванні газового обладнання

Хто має право проводити обстеження

Обстеження димових та вентиляційних каналів повинні проводити тільки сертифіковані спеціалісти, які мають відповідну кваліфікацію та дозволи на виконання таких робіт.

Рекомендації для власників

Не зволікайте з обстеженням:

  • Плануйте перевірку заздалегідь
  • Звертайтеся тільки до ліцензованих організацій
  • Зберігайте документи про проведені роботи
  • Не намагайтеся самостійно чистити складні канали

Звертайте увагу на ознаки несправності:

  • Слабку тягу в каналах
  • Поганий запах з вентиляції
  • Конденсат на стінах
  • Задуха у приміщенні

Регулярне обстеження вентиляційних каналів та димоходів – це інвестиція в безпеку вашого дому та здоров’я родини. Дотримання нормативних вимог не тільки убезпечує від небезпечних ситуацій, але й забезпечує належне функціонування всіх систем життєзабезпечення будівлі.

Пам’ятайте: краще запобігти проблемі, ніж усувати її наслідки. Регулярні перевірки – це гарантія вашого спокою та безпеки.

Поділитись
Перейти до вмісту