2 серпня міжнародна спільнота вшановує Міжнародний день голокосту ромів – День пам’яті жертв нацистського геноциду ромського народу під час Другої світової війни. Цього дня – 80-ті роковини жахливого злочину проти людяності, який забрав життя сотень тисяч ромів.
У ніч із 2 на 3 серпня 1944 року в концтаборі «Аушвіц-Біркенау» нацисти знищили останніх в’язнів так званого «циганського табору» – близько 3 тисяч людей. Ця дата стала ще одним кривавим символом геноциду ромського народу в роки Другої світової війни.
За роки Другої світової війни нацисти, здійснюючи політику геноциду, вивезли з окупованих країн і закатували в концтаборах від 600 тисяч до 1,5 мільйона представників ромської національності. Велика кількість ромів була знищена й у таборах примусової праці та місцях кочування.
На території України найбільш численних втрат зазнали роми, які мешкали в Києві та стали одними з перших жертв Бабиного Яру.
Міжнародний день голокосту ромів нагадує нам про жахливі наслідки ненависті, расизму і дискримінації. Він підкреслює критичну важливість захисту прав людини та національних меншин у сучасному світі.
Від початку повномасштабної війни роми на рівні з усіма громадянами України протистоять російському агресору, займаються волонтерською та гуманітарною діяльністю.
Зараз, як ніколи важлива єдність та згуртованість українського народу, аби здолати ворога, вистояти й перемогти.
Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!